Zanimiv
dan; eni so šli na poslovilca; kako dobro so se pokupčkali; le Gašper,
med njimi, je svetla izjema; spet drugi dopoldne, poskrili; črn Peugeot
ob 14:17 ni bil več pri Mojci; pa tudi Bayon se je že davno pripeljal
nazaj po naši ulci. Kakšna panika, ko nekdanjo »ljubezen« (2003–2011*,
*- ni pomota, a takrat je bil aktualen Klemen), povabiš k maši – NE
na randi.
Tokrat na BLEJSKI OTOK k šmarnicam – te so v maju ob 19:00, kar je »človeška«
ura – prihodnja sveta maša na blejskem otoku, bo 20. 6. 2026 ob ŠESTI
URI ZJUTRAJ – za prevoz je potrebno biti pod Vilo Bled eno uro prej. Za
popoldne so bile napovedane plohe in nevihte: nahrbtnik, dežnik, anorak,
flis, tri vode. Od doma malo po drugi, ob Dolenjski železnici, namensko
levo na Galjevico in desno na Dolenjsko cesto, na Peruzzijevo in na gorenjsko
AC. Malo pred Kranjem pa je začelo deževati – samo, da ne bo toče; temperatura
je kazala 33 stopinj. Malo pred Naklim je dež ponehal, hmm naredit kakšno
slikco, dol za Strahinj, … ali pred BC ali kje je boljši razgled … nazaj
pod AC in na drugo stran … tam je zagotovo najlepše za panoramo. (14:47–14:49),
nazaj na AC – na BREZJE, 15:00 – k Mariji Pomagaj … pred trgovino je bilo
zasedeno, oz. preozko, zato parkirat ob visoko hišo nasproti. Med tem
je pričelo zvoniti – (pa saj ni petek) – v cerkev, najprej pred Marijo
… mir je bil, potem pa so pričeli prihajati ljudje … na WC, do križa …
ko se je pričelo bliskati … zanimivo, ko te pri križu in vrtnicah čaka
Mucica. Potem pa pogledat na meteo.si kaj je z dežjem, z Bleda dol se
bliža neurje, rdeče in vijolično; med tem je že pričelo deževati – v cerkev
V VARNO ZAVETJE K MARIJI … Marija bo že poskrbela, da bo prav. Čas ob
Mariji je hitro minil, in že so prihajali za k sveti maši ob 16:00 – umaknit
se zadaj v cerkev – mežnar je med tem pobiral vodo pred vhodnimi vrati
– pometalo pa je tudi precej stolov. Ob 16:00 se je pričela sveta maša
… počakat do glavne evharistične molitve, potem pa ven, 16:08 – dež je
že ponehal, avto pa je tudi ves čas bil na varnem za visoko hišo … temperatura
je med tem iz 33 stopinj padla na 18 – torej 15 stopinj manj. Vožnja do
Bleda je bila čudovita – saj je bilo po neurju vse obrano – Monštranca
se je videla kristalno jasno, pa Triglav in sneg. Bled, 16:22 ob cesti
za par fotografij, potem pa na pokopališče k staremu očetu 16:26–16:35.
Enkrat je blejski župnik rekel, da lahko parkiram pri njemu, če grem k
maši … 16:41 parkiranje pred župniščem – tokrat najprej na grad, saj so
se danes pričeli GRAJSKI DNEVI … nič ni bilo – jih je odpihnilo neurje
– gor do vhoda, vprašat, če je vstop prost, ker je ravno jedel, sem mu
rekel dober tek! – me je vprašal: KDO STE VI … mi je povedal, da bo prost
vstop na MUZEJSKO NOČ, od 18:00 ure dalje, če bom prišel takrat – očitno
je pogled zadostoval. Z zadnje strani gradu gor na špičko, na razgledno
točko, potem pa po prvi možni poti dol k jezeru, sicer je pisalo, da je
na lastno odgovornost – pa saj je VSE KAR POČNEMO, NA LASTNO ODGOVORNOST.
17:16, ob jezeru … kakšna račka pa je to … mogoče oskubljena mandarinka,
bo treba preverit … na lastno odgovornost čez vrvico (kazen je lahko 200
eur) in od blizu slikat račko, nazaj čez vrvico in naprej po sprehajalni
poti ob jezeru. Ob 17:24 se nastavit avstrijcu, da me slika s srčkom –
za LJUBEZEN, pa tudi za BRALCE, je treba vsakič znova poskrbeti. Naprej
ob jezeru, 17:40 – še en srček, ta je še lepši, samo da me kakšna ne bo
pojedla, ker je zraven slikan še jedilni list. 17:53 po Vilo Bled, eno
rundo je že peljal – mimo pa se je »pripeljala letalonosilka« VELIKA ŽAGARICA
– ne vem kako, če je sploh možno, da se vsa množica mladičev spravi nanjo
… lepo je bilo … ali je še čas za skočit gor na Belveder … v prvotnem
planu je bil mišljen SLADOLED s terase … a, če si sam, to nima smisla.
17:56, kar na ladjico SINAJ in na otok … med vožnjo je pričelo deževati
… do maše je še CELA URA časa. Pod enim drevesom počakat, da ladjica odpluje
in pripelje novo skupino. Potem po spodnjem delu do Lurške Marije … je
še kar deževalo … potem pa je posijalo sonce – hitro gor do cerkve, so
se slišale orgle – ko zagledam mavrico – od cerkve ni toliko prostora,
da bi jo videl v celoti – hitro dol po stopnicah 18:21 – 18:28 VELIČASTNO,
MAVRICA ČEZ CELO, od cerkve na Bledu, pa do Vile Bled – Marija vedno poskrbi,
da je prav. Gor in v cerkev – so pričeli ravno moliti rožni venec … zunaj
je lepše … še enkrat dol in okoli otočka … gor do cerkve, posnet, ko je
zvonilo 18:45, potem pa le počasi v cerkev … ob 19:00 se je pričela slovesna
sveta maša z orglami in Ave Marija v originalu – v španščini – bo treba
še ščarat posnetek … lepo so peli, a kaj ko so spet te POPEVKE, sicer
z orglami, a POPEVKE so POPEVKE. Še pozdravit Srečka pa sestri Kociper,
tretja sestra Milena pa se je obnašala, kot da sem zrak. Maše je bilo
konec ob 19:57, dol, z nahrbtnike vzet flis in anorak, je spet pričelo
rositi, potem pa kar se je dalo hitro na drugo stran; 20:16 na »celini«
Hm… čas za večerjo … ampak NE SAM, ob kakšni drugi priložnosti in zasedbi
… nazaj okoli jezera po drugi strani … vmes je tudi malo rosilo. Ob 20:45
se še enkrat nastavit turistki – vse za LJUBEZEN … potem pa naprej; 20:50
Mala Zaka – čudovito, punce so se kar tako natur preoblačile v kopalke
– a me je kdo posnel??? – naprej ob jezeru … slikat čolne … ko te turisti
vidijo slikat, dobijo idejo in morajo še oni … Ob 21:12 nazaj – še slikat
otoček in grad, potem pa gor do avta. 21:17 cerkev Sv. Martina je bila
še odprta – potem pa še malo v cerkev – k Mariji, pa naredit par slik,
pa še do Marije v kapelo, kjer je bila krščena mama. Ob 21:21 v avto po
isti poti mimo pokopališča na AC. Pot nazaj je deževalo, le del med Strahinjem
in Naklim je bilo brez kapljice dežja – še čudovit pogled na Sv. Miklavža,
potem pa je bilo treba paziti na cesto … zožanje in tiste moteče rumene
oznake, pa spet dež … niti ne vem kdaj je ponehal. V Ljubljani je bilo
suho. Ob 22:20 srečno doma … dan je bil čudovit; več pa v slikah in posnetkih.
pogled
na Sv. Miklavža, 14:47

